Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Niezbędnik kulturalny

Czcionka:

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku jest miejscem stworzonym, aby służyć kulturze lokalnej – jest też domem z szeroko otwartymi oknami na kulturę innych regionów Polski i świata. Dlatego powstał "Niezbędnik kulturalny", w którym polecamy warte uwagi instytucje, oraz miejsca kultury na mapie kraju – to wszystko w cyklu "warto poznać".

 

Przeglądających naszą stronę zapraszamy także do odwiedzania interesujących wystaw w polskich muzeach – współcześnie forma prezentacji sztuki zdecydowanie się zmieniła; dziś w muzeum nie gości już nuda, a puste białe sale to przeszłość. Sztuka prezentowana jest w sposób rozwijający wyobraźnię odbiorcy, dzięki czemu wizyta w muzeum może być doskonałą formą nie tylko poszerzenia wiedzy, ale także odpoczynku i relaksu. "Warto odwiedzić" – podpowiadamy co i gdzie.

 

"Warto posłuchać i zobaczyć" – w tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z ofertą festiwali (nie tylko muzycznych) i koncertów w różnych miejscach kraju. Dziś w kulturze dzieje się wiele, często więc – nawet przy okazji – warto posłuchać dobrych brzmień i zobaczyć znakomitą sztukę, albo doskonały film; Dom Kultury w Lidzbarku poleca wydarzenia na których warto być, bądź – przynajmniej – wiedzieć, że się odbywają.

 

WARTO POZNAĆ.

 

  

Portal internetowy w przejrzysty sposób prezentujący większość ważnych wydarzeń kulturalnych w głównych polskich miastach, oraz popularnych miejscach wypoczynkowych.

 

Strona, na której można odnaleźć przede wszystkim aktualne informacje o państwowych (w tym unijnych) inicjatywach kulturalnych, oraz rządowych stypendiach dla twórców i instytucji kultury.

 

 

Jedna z najbardziej wszechstronnych instytucji kultury działających w Polsce. Narodowe Centrum Kultury przyznaje dotacje na działalność kulturalną, organizuje kursy i szkolenia dla kadry zawodowej pracowników sektora kultury, jest również organizatorem wielu interesujących projektów kulturalnych, a także pełni funkcję informacyjną – a wszystko to w ciekawy, przystępny dla odbiorców sposób. Strona internetowa NCK to niezbędne miejsce dla wszystkich zainteresowanych zarówno rodzimą tradycją kulturalną, jak tym, co dzieje się nowego w różnych obszarach polskiej kultury.

 

 

Interesujące miejsce w sieci prowadzone przez Narodowe Centrum Kultury, gdzie przedstawione są bieżące wydarzenia z obszaru kultury lokalnej. Podział strony na zakładki "ludzie" / "miejsca" / "klimaty" sprawia, że jest ona tyleż ciekawą, co łatwą w obsłudze "nawigacją" po kulturalnej mapie Polski.

 

Prężnie działajaca instytucja kulturalna, która oferuje nie tylko bazę wiedzy o najnowszej kulturze w Polsce, ale także dostęp do unikatowego zbioru materiałów archiwalnych pod nazwą "Ninateka". Katalog "Ninateki" jest przydatnym narzędziem w pracy dydaktycznej – zwłaszcza dla nauczycieli języka polskiego.

 

Nie "ściągaj" muzyki, filmów i gier z internetu. Zarabiają na tym nieuczciwi ludzie, nie zaś artyści. W konsekwencji kultura zanika... Na tej stronie znajdziesz legalne źródła kulturalne – korzystaj z nich i wspieraj twórców.

 

Olsztyński, a szerzej Warmińsko-Mazurski, portal informacyjny traktujący przede wszystkim o kulturze popularnej. Strona jest na bieżąco aktualizowana i zawiera zakładki: "muzyka" / "film" / "sport".

 

Miejsce w sieci dla zainteresowanych polską kulturą lokalną – przede wszystkim od strony informacyjno-organizacyjnej. Znajdują się tu treści mogące być pomocą dla: instytucji, twórców i animatorów kultury działających na wsi.

 

Kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony szeroko pojętej kulturze – także w wymiarze alternatywnym. Program TVP Kultura dostępny jest w systemie Naziemnej Telewizji Cyfrowej, oraz w ofercie większości operatorów kablowych i platform satelitarnych.


Nadawany przez 24 godziny na dobę kanał Polskiego Radia zawierający programy o tematyce kulturalnej. Szczególnie polecany miłośnikom spektakli Teatru Polskiego Radia, słuchowisk, oraz koncertów muzyki poważnej. Lista częstotliwości, na których można słuchać Dwójki znajduje się tutaj.

 

WARTO ODWIEDZIĆ.

 

W znajdującym się w Działdowie Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego można nieomalże dotknąć historii, a to za sprawą szeregu nowoczesnych technologii, które wykorzystano do prezentacji znajdującej się w muzeum ekspozycji (wizualizacja 3D, "rzeczywistość rozszerzona"). Gdyby jednak ktoś chciał zapoznać się z eksponatami w tradycyjny sposób - jest to także możliwe. Miejsce szczególnie godne polecenia wszystkim chcącym poznać ważny okres w historii najbliższych okolic Lidzbarka - czas dominacji "Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego" w Jerozolimie...

 

Powstanie Warszawskie było wydarzeniem bez precedensu w historii nie tylko Polski i Europy, ale i świata. Mieszczące się w Warszawie muzeum jest więc jedynym tego rodzaju "miejscem pamięci" na świecie. Instytucja dokumentuje wszelkie "ślady" Powstania w sposób niezwykle przejrzysty i oddający atmosferę tamtego czasu. Prowadzi także szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka, nawet powierzchownie na co dzień zainteresowanego kulturą.

 

Muzeum imienia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku znajduje się w Podkowie Leśnej koło Pruszkowa i jest miejscem szczególnym - nie tylko dla miłośników literatury. Niewiele jest w Polsce miejsc, które mogą przyciągnąć podobną do Stawiska atmosferą i swoistą legendarnością... Co ważne, nie czuć tu upływu czasu – niemal wszystko wygląda tak, jak za życia Jarosława Iwaszkiewicza. Polecamy lubiącym kulturę i sztukę "z dreszczykiem".

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze koło Ciechanowa mieści się w urokliwym neogotyckim pałacyku, w którym mieszkał jeden z trzech polskich wieszczów – Zygmunt Krasiński. Wizyta w Opinogórze to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników piękna i romantycznej nastrojowości. Park otaczający pałacyk zachęca do długich weekendowych spacerów.

 

Wizytę w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli polecamy nie tylko wielbicielom twórczości wybitnego kompozytora. Skromne wnętrze typowo mazowieckiego dworku otacza wspaniały egzotyczny park. Praktycznie podczas każdej (nawet przypadkowej) wizyty w Żelazowej Woli można trafić na wspaniały koncert. Miejsc Chopinowskich w Polsce i na świecie jest wiele, jednak to jest najważniejsze i najpiękniejsze. Warto także zwrócić uwagę na niedawno wybudowany nowoczesny pawilon wystawienniczy. Żelazową Wolę polecamy odwiedzać także zimą... Jest to wtedy szczególnie piękne miejsce.

 

WARTO POSŁUCHAĆ I ZOBACZYĆ.

 

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się tradycyjnie w październiku w Warszawie - w tym roku już po raz dwudziesty siódmy. Jest to najbardziej znane wydarzenie pianistyczne w Polsce; organizuje je Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W eliminacjach do konkursu głównego, które odbywały się w kwietniu, zakwalifikowało się osiemdziesięciu czterech wykonawców z całego świata – ich pełna lista znajduje się tutaj. Pozycja obowiązkowa dla miłośników subtelnego piękna Chopinowskiej partytury.

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

baner prawa